IXYS Corporation IXTA2R4N120P
IXTA2R4N120P picture photo
Mfg. Part Number
IXTA2R4N120P
Brief Description
MOSFET N-CH 1200V 2.4A TO-263
Datasheet Download
IXTA2R4N120P.pdf
Availability of IXTA2R4N120P
QUANTITY
IXTA2R4N120P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTA2R4N120P
Internal Part NumberEIS-IXTA2R4N120P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesPolar™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)1200V (1.2kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C2.4A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs7.5 Ohm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs37nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1207pF @ 25V
Power - Max125W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (IXTA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTA2R4N120P
Related LinksIXTA2R, IXTA2R4N120P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTA2R4N120P Details Description
Related parts for IXTA2R4N120P
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT SMA PLUG TO OSMP PLUG datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 180PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IEEE 1394 4PIN/M-4PN/M 3' datasheet.pdf
CAP MICA 510PF 1% 500V 2220 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 16A TO220AC datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER ORANGE datasheet.pdf
350 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf