IXYS Corporation IXTA56N15T
IXTA56N15T picture photo
Mfg. Part Number
IXTA56N15T
Brief Description
MOSFET N-CH 150V 56A TO-263
Datasheet Download
IXTA56N15T.pdf
Availability of IXTA56N15T
QUANTITY
IXTA56N15T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTA56N15T
Internal Part NumberEIS-IXTA56N15T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchHV™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)150V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C56A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs36 mOhm @ 28A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs34nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2250pF @ 25V
Power - Max300W