Vishay/Dale RNC60H1072FSRE6
RNC60H1072FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1072FSRE6
Brief Description
RES 10.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1072FSRE6.pdf
Availability of RNC60H1072FSRE6
QUANTITY
RNC60H1072FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1072FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1072FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1072FSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1072FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1072FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1072FSRE6
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 49.9 OHM 1% 5W datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 1W DO216 datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 300MW SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf