IXYS Corporation IXTC280N055T
IXTC280N055T picture photo
Mfg. Part Number
IXTC280N055T
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 145A ISOPLUS220
Datasheet Download
IXTC280N055T.pdf
Availability of IXTC280N055T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IXTC280N055T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTC280N055T
Internal Part NumberEIS-IXTC280N055T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIXT Series 30/Oct/2012
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMV™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C145A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.6 mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs200nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds9800pF @ 25V
Power - Max160W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseISOPLUS220™
Supplier Device PackageISOPLUS220™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTC280N055T
Related LinksIXTC28, IXTC280N055T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTC280N055T Details Description
Related parts for IXTC280N055T
RES SMD 910 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
CABINT VISNCB 20.54X23.62X23.62" datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.1A 8DFN datasheet.pdf
LED 5MM 5V VERT RED PC MNT datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-60V datasheet.pdf
RES 328K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 86K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V 2A 8VEC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN datasheet.pdf