IXYS Corporation IXTF280N055T
IXTF280N055T picture photo
Mfg. Part Number
IXTF280N055T
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 160A ISOPLUS I4
Datasheet Download
IXTF280N055T.pdf
Availability of IXTF280N055T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IXTF280N055T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTF280N055T
Internal Part NumberEIS-IXTF280N055T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIXT Series 30/Oct/2012
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMV™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C160A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4 mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs200nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds9800pF @ 25V
Power - Max200W
Mounting TypeThrough Hole
Package / Casei4-Pac™-5
Supplier Device PackageISOPLUS i4-PAC™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTF280N055T
Related LinksIXTF28, IXTF280N055T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTF280N055T Details Description
Related parts for IXTF280N055T
KIT TRANSF GATE DRIVE GDE25 KIT datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ARM9 MCU FLASH 768KB 208-LQFP datasheet.pdf
RES 13.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 3.2X5 datasheet.pdf
PHASE SHIFTER 4-BIT 2.3-3.8 GHZ datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN DSUB 37POS M R/A ASSY TIN datasheet.pdf