IXYS Corporation IXTH120P065T
IXTH120P065T picture photo
Mfg. Part Number
IXTH120P065T
Brief Description
MOSFET P-CH 65V 120A TO-247
Datasheet Download
IXTH120P065T.pdf
Availability of IXTH120P065T
QUANTITY
IXTH120P065T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTH120P065T
Internal Part NumberEIS-IXTH120P065T
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchP™
PackagingTube
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)65V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs10 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs185nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds13200pF @ 25V
Power - Max298W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTH120P065T
Related LinksIXTH12, IXTH120P065T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTH120P065T Details Description
Related parts for IXTH120P065T
HOOK-UP STRND 26AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
IC PWR AMP RF LDMOS 16-PFP datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 120A TO220AB datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 155VIN 18.5VOUT 50W datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 100 OHM 0404 datasheet.pdf