IXYS Corporation IXTH14N100
IXTH14N100 picture photo
Mfg. Part Number
IXTH14N100
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 1000V 14A TO-247
Datasheet Download
IXTH14N100.pdf
Availability of IXTH14N100
QUANTITY
IXTH14N100 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTH14N100
Internal Part NumberEIS-IXTH14N100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesMegaMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C14A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs820 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs195nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5650pF @ 25V
Power - Max360W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247 (IXTH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTH14N100
Related LinksIXTH1, IXTH14N100 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTH14N100 Details Description
Related parts for IXTH14N100
CONN FFC FPC TOP 20POS 1MM R/A datasheet.pdf
FUSE CERM 1.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP CER 14PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
LED ENDOR STAR MODULE datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
DATAMATE J-TEK POS DIL FEMALE datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR LMH6881 datasheet.pdf
VERSAFIT OVEREXPANDED datasheet.pdf
CAP FILM 0.0016 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf