IXYS Corporation IXTH160N15T
IXTH160N15T picture photo
Mfg. Part Number
IXTH160N15T
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 150V 160A TO-247
Datasheet Download
IXTH160N15T.pdf
Availability of IXTH160N15T
QUANTITY
IXTH160N15T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTH160N15T
Internal Part NumberEIS-IXTH160N15T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchHV™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)150V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C160A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs9.6 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs160nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds8800pF @ 25V
Power - Max830W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247 (IXTH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTH160N15T
Related LinksIXTH1, IXTH160N15T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTH160N15T Details Description
Related parts for IXTH160N15T
IC FPGA 176 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
CABLE 6COND 24AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
44P M HD PC C FILT 180PF datasheet.pdf