IXYS Corporation IXTH30N50L2
IXTH30N50L2 picture photo
Mfg. Part Number
IXTH30N50L2
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 30A TO-247
Datasheet Download
IXTH30N50L2.pdf
Availability of IXTH30N50L2
QUANTITY
IXTH30N50L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTH30N50L2
Internal Part NumberEIS-IXTH30N50L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLinear L2™ MOSFETs
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesLinear L2™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C30A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs200 mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs240nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds8100pF @ 25V
Power - Max400W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247 (IXTH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTH30N50L2
Related LinksIXTH3, IXTH30N50L2 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTH30N50L2 Details Description
Related parts for IXTH30N50L2
TERM BLOCK PLUG 12POS 7.62MM datasheet.pdf
CONN PIN HSG 4POS .100 UNLOADED datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 1200V 18A TO247 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 datasheet.pdf
RES SMD 1.33KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 132-222V datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT/LCK/STDF datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 5A TO3 datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
SIGNAL CONDITIONING 1575.5MHZ datasheet.pdf