IXYS Corporation IXTH420N04T2
IXTH420N04T2 picture photo
Mfg. Part Number
IXTH420N04T2
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 420A TO-247
Datasheet Download
IXTH420N04T2.pdf
Availability of IXTH420N04T2
QUANTITY
IXTH420N04T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTH420N04T2
Internal Part NumberEIS-IXTH420N04T2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchT2™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C420A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2 mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs315nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds19700pF @ 25V
Power - Max935W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247 (IXTH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTH420N04T2
Related LinksIXTH42, IXTH420N04T2 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTH420N04T2 Details Description
Related parts for IXTH420N04T2
IC REG BUCK ADJ 1.5A 6DFN datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 16POS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 25 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 400MW DO35 datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CABLE PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf