IXYS Corporation IXTH60N25
IXTH60N25 picture photo
Mfg. Part Number
IXTH60N25
Brief Description
MOSFET N-CH 250V 60A TO-247
Datasheet Download
IXTH60N25.pdf
Availability of IXTH60N25
QUANTITY
IXTH60N25 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTH60N25
Internal Part NumberEIS-IXTH60N25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C60A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs46 mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs164nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4400pF @ 25V
Power - Max400W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247 (IXTH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTH60N25
Related LinksIXTH, IXTH60N25 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTH60N25 Details Description
Related parts for IXTH60N25
RES SMD 576K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 9.76KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC SIP 33W 0.75-3.63V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
MX-LOC F2 1/2 90 .218X.421 GRYHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf