IXYS Corporation IXTH76P10T
IXTH76P10T picture photo
Mfg. Part Number
IXTH76P10T
Brief Description
MOSFET P-CH 100V 76A TO-247
Datasheet Download
IXTH76P10T.pdf
Availability of IXTH76P10T
QUANTITY
IXTH76P10T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTH76P10T
Internal Part NumberEIS-IXTH76P10T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchP™
PackagingTube
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C76A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs25 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs197nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds13700pF @ 25V
Power - Max298W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247 (IXTH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTH76P10T
Related LinksIXTH7, IXTH76P10T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTH76P10T Details Description
Related parts for IXTH76P10T
IC OPAMP JFET 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 212V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 200PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/2V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
KIT EVAL FOR 4257 RF SWITCH datasheet.pdf
RES 184K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 191MA 4.32 OHM datasheet.pdf