IXYS Corporation IXTK110N20L2
IXTK110N20L2 picture photo
Mfg. Part Number
IXTK110N20L2
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 110A TO-264
Datasheet Download
IXTK110N20L2.pdf
Availability of IXTK110N20L2
QUANTITY
IXTK110N20L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTK110N20L2
Internal Part NumberEIS-IXTK110N20L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesLinear L2™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C110A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs24 mOhm @ 55A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 3mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs500nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds23000pF @ 25V
Power - Max960W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackageTO-264 (IXTK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTK110N20L2
Related LinksIXTK11, IXTK110N20L2 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTK110N20L2 Details Description
Related parts for IXTK110N20L2
IDC CABLE - MPD64K/MC64M/MPD64K datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 2A TO263 datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 25MA 900 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 50POS DUAL PCB datasheet.pdf
HEATSHRINK THERMTRANS datasheet.pdf
CAP CER 9.2PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
RF TRANSCEIVER 2.4GHZ KEYFOB datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf