IXYS Corporation IXTK20N150
IXTK20N150 picture photo
Mfg. Part Number
IXTK20N150
Brief Description
MOSFET N-CH 1500V 20A TO-264
Datasheet Download
IXTK20N150.pdf
Availability of IXTK20N150
QUANTITY
IXTK20N150 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTK20N150
Internal Part NumberEIS-IXTK20N150
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)1500V (1.5kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1 Ohm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs215nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7800pF @ 25V
Power - Max1250W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackageTO-264 (IXTK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTK20N150
Related LinksIXTK2, IXTK20N150 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTK20N150 Details Description
Related parts for IXTK20N150
IDC CABLE - ASC26H/AE26M/ASC26H datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 16A 100V TO-220AB datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARIOFACE MODULE TERM BLOCK datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT RED LC 0.56" CC datasheet.pdf
RES 187 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP C, AFS 2, T datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 8WSON datasheet.pdf