IXYS Corporation IXTK20N150
IXTK20N150 picture photo
Mfg. Part Number
IXTK20N150
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 1500V 20A TO-264
Datasheet Download
IXTK20N150.pdf
Availability of IXTK20N150
QUANTITY
IXTK20N150 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTK20N150
Internal Part NumberEIS-IXTK20N150
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)1500V (1.5kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1 Ohm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs215nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7800pF @ 25V
Power - Max1250W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackageTO-264 (IXTK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTK20N150
Related LinksIXTK2, IXTK20N150 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTK20N150 Details Description
Related parts for IXTK20N150
DIODE ZENER 10V 200MW SOD323 datasheet.pdf
HEADER OPEN TURR 3LVL.300 18POS datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 7/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CAP BUTTON WHITE datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 68.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf