IXYS Corporation IXTK60N50L2
IXTK60N50L2 picture photo
Mfg. Part Number
IXTK60N50L2
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 60A TO-264
Datasheet Download
IXTK60N50L2.pdf
Availability of IXTK60N50L2
QUANTITY
IXTK60N50L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTK60N50L2
Internal Part NumberEIS-IXTK60N50L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLinear L2™ MOSFETs
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesLinear L2™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C60A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs100 mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs610nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds24000pF @ 25V
Power - Max960W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Supplier Device PackageTO-264 (IXTK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTK60N50L2
Related LinksIXTK6, IXTK60N50L2 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTK60N50L2 Details Description
Related parts for IXTK60N50L2
MOSFET N-CH 150V 14A DPAK datasheet.pdf
RELAY SOFTSTART 480V 90A AC OUT datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 3A DUAL 8-MLF datasheet.pdf
LED T-3MM 585NM YLW DIFF RA SMD datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 5.60K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR LM27342MY datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf