IXYS Corporation IXTP05N100M
IXTP05N100M picture photo
Mfg. Part Number
IXTP05N100M
Brief Description
MOSFET N-CH 1000V 700MA TO-220
Datasheet Download
IXTP05N100M.pdf
Availability of IXTP05N100M
QUANTITY
IXTP05N100M Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTP05N100M
Internal Part NumberEIS-IXTP05N100M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C700mA (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs17 Ohm @ 375mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 25µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs7.8nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds260pF @ 25V
Power - Max25W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTP05N100M
Related LinksIXTP0, IXTP05N100M Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTP05N100M Details Description
Related parts for IXTP05N100M
IC CLOCK GEN PROG 3.3V 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE DIST BLOCK 175A 600V 3POLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 10V 2917 datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 1GBIT 3NS 60FBGA datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
8MM PROXIMITY SWITH ASSY. datasheet.pdf
CAP FILM 0.0091UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf