IXYS Corporation IXTP27N20T
IXTP27N20T picture photo
Mfg. Part Number
IXTP27N20T
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 27A TO-220
Datasheet Download
IXTP27N20T.pdf
Availability of IXTP27N20T
QUANTITY
IXTP27N20T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTP27N20T
Internal Part NumberEIS-IXTP27N20T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C27A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs-
Vgs(th) (Max) @ Id-
Gate Charge (Qg) @ Vgs-
Input Capacitance (Ciss) @ Vds-
Power - Max-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTP27N20T
Related LinksIXTP2, IXTP27N20T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTP27N20T Details Description
Related parts for IXTP27N20T
IC REG LDO 2.5V 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
LOCKING PIN GSF datasheet.pdf
RES 298 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 152 TYPE D 19POS datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 60W datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf