IXYS Corporation IXTP2N100P
IXTP2N100P picture photo
Mfg. Part Number
IXTP2N100P
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 1000V 2A TO-220
Datasheet Download
IXTP2N100P.pdf
Availability of IXTP2N100P
QUANTITY
IXTP2N100P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTP2N100P
Internal Part NumberEIS-IXTP2N100P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesPolar™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C2A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs7.5 Ohm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs24.3nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds655pF @ 25V
Power - Max86W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTP2N100P
Related LinksIXTP2, IXTP2N100P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTP2N100P Details Description
Related parts for IXTP2N100P
RES SMD 15K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
CAP THIN FILM 5.1PF 100V 0805 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SOT23-5 datasheet.pdf
HOLDER LED SRL 5MM RED datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 41MM datasheet.pdf
TERMINAL PDL 4 S/L/L datasheet.pdf
QUICK MOUNT, 2 POLE datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 50MA 9 OHM SMD datasheet.pdf