IXYS Corporation IXTP42N25P
IXTP42N25P picture photo
Mfg. Part Number
IXTP42N25P
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 250V 42A TO-220
Datasheet Download
IXTP42N25P.pdf
Availability of IXTP42N25P
QUANTITY
IXTP42N25P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTP42N25P
Internal Part NumberEIS-IXTP42N25P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesPolarHT™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C42A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs84 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs70nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2300pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTP42N25P
Related LinksIXTP4, IXTP42N25P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTP42N25P Details Description
Related parts for IXTP42N25P
IC DAC 8BIT MULTIPLYING 20-LFCSP datasheet.pdf
CONN HEADER 74POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.27M OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 09VIN 09VOUT datasheet.pdf
KIT EVALUATION AMIS49587 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIA 4MM 3MM PW NPN NC datasheet.pdf