IXYS Corporation IXTP44N10T
IXTP44N10T picture photo
Mfg. Part Number
IXTP44N10T
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 44A TO-220
Datasheet Download
IXTP44N10T.pdf
Availability of IXTP44N10T
QUANTITY
IXTP44N10T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTP44N10T
Internal Part NumberEIS-IXTP44N10T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMV™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C44A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs30 mOhm @ 22A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 25µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs33nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1262pF @ 25V
Power - Max130W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTP44N10T
Related LinksIXTP4, IXTP44N10T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTP44N10T Details Description
Related parts for IXTP44N10T
RES 560 OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR DAC081S101 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF 4-20MA datasheet.pdf
RES 5.1M OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
RES CHAS MNT 750 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE RED datasheet.pdf
EXHAUST PROBE datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 5% 1/20W 0402 datasheet.pdf