IXYS Corporation IXTP90N15T
IXTP90N15T picture photo
Mfg. Part Number
IXTP90N15T
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 150V 90A TO-220
Datasheet Download
IXTP90N15T.pdf
Availability of IXTP90N15T
QUANTITY
IXTP90N15T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTP90N15T
Internal Part NumberEIS-IXTP90N15T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)150V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C90A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs20 mOhm @ 45A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs80nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4100pF @ 25V
Power - Max455W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTP90N15T
Related LinksIXTP9, IXTP90N15T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTP90N15T Details Description
Related parts for IXTP90N15T
BACKSHELL DB25 STR METALIZ PLAST datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 6 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 44.21VC AXIAL datasheet.pdf
POWER SUPPLIES datasheet.pdf
IC LINE CARD ACCESS SW 28-SOIC datasheet.pdf
LAMP S-8 SGL CONTACT BAY BASE datasheet.pdf
VARISTOR 675V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 480MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
OSC MEMS 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf