IXYS Corporation IXTT360N055T2
IXTT360N055T2 picture photo
Mfg. Part Number
IXTT360N055T2
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 360A TO268
Datasheet Download
IXTT360N055T2.pdf
Availability of IXTT360N055T2
QUANTITY
IXTT360N055T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTT360N055T2
Internal Part NumberEIS-IXTT360N055T2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchT2™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C360A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.4 mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs330nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds20000pF @ 25V
Power - Max935W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Supplier Device PackageTO-268
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTT360N055T2
Related LinksIXTT36, IXTT360N055T2 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTT360N055T2 Details Description
Related parts for IXTT360N055T2
IC FPGA 129 I/O 160PQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 82 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 9.72VWM 17.3VC DO215AB datasheet.pdf
LED WEDGE T-1 3/4 RED 660NM 14V datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
MS47 WELD SHIELD 700MM datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf