IXYS Corporation IXTT440N055T2
IXTT440N055T2 picture photo
Mfg. Part Number
IXTT440N055T2
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 440A TO-268
Datasheet Download
IXTT440N055T2.pdf
Availability of IXTT440N055T2
QUANTITY
IXTT440N055T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTT440N055T2
Internal Part NumberEIS-IXTT440N055T2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchT2™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C440A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.8 mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs405nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds25000pF @ 25V
Power - Max1000W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Supplier Device PackageTO-268
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTT440N055T2
Related LinksIXTT44, IXTT440N055T2 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTT440N055T2 Details Description
Related parts for IXTT440N055T2
SIDACTOR MC BI 65V 400A TO-92 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
LED CBI 3MM X,X,G,G,R,Y,G,X RA datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC FPGA 100 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
MS27496E15B15A W/ PC CONT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf