Thomas Research Products LED50W-018-C2800-D
LED50W-018-C2800-D picture photo
Mfg. Part Number
LED50W-018-C2800-D
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 6-18V 2.8A
Datasheet Download
LED50W-018-C2800-D.pdf
Availability of LED50W-018-C2800-D
QUANTITY
LED50W-018-C2800-D Order Process
Ship out your order
Specifications of LED50W-018-C2800-D
Internal Part NumberEIS-LED50W-018-C2800-D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Drivers Overview
Design ResourcesLighting Product Selector
3D ModelLED-50W.stpLED-50W.igs
Standard Package25
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesLED-50W
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output6 ~ 18 V
Current - Output (Max)2.8A
Power (Watts)50W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP66
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
Efficiency86%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension7.64" L x 1.69" W x 0.98" H (194.0mm x 43.0mm x 25.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LED50W-018-C2800-D
Related LinksLED50W-01, LED50W-018-C2800-D Datasheet, Thomas Research Products Distributor
LED50W-018-C2800-D Details Description
Related parts for LED50W-018-C2800-D
IC OPAMP GP 3.4MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FUSE 1A 125V ALARM IND NORM datasheet.pdf
DSUB CRIMP CONTACT PIN datasheet.pdf
RES 100 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 3/8-24 UNF 4-20MA datasheet.pdf
FIXED IND 2.5NH 220MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 50MM SILVR PWR datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.12 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf