IXYS Corporation IXTT50P085
IXTT50P085 picture photo
Mfg. Part Number
IXTT50P085
Brief Description
MOSFET P-CH 85V 50A TO-268
Datasheet Download
IXTT50P085.pdf
Availability of IXTT50P085
QUANTITY
IXTT50P085 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTT50P085
Internal Part NumberEIS-IXTT50P085
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)85V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C50A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs55 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs150nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4200pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Supplier Device PackageTO-268
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTT50P085
Related LinksIXTT5, IXTT50P085 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTT50P085 Details Description
Related parts for IXTT50P085
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ4 M25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 2.8A 57.8 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 162MA 7.9 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf