IXYS Corporation IXTT50P085
IXTT50P085 picture photo
Mfg. Part Number
IXTT50P085
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET P-CH 85V 50A TO-268
Datasheet Download
IXTT50P085.pdf
Availability of IXTT50P085
QUANTITY
IXTT50P085 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTT50P085
Internal Part NumberEIS-IXTT50P085
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)85V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C50A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs55 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs150nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4200pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Supplier Device PackageTO-268
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTT50P085
Related LinksIXTT5, IXTT50P085 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTT50P085 Details Description
Related parts for IXTT50P085
TVS DIODE 15.3VWM 25.5VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 29.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DP3T 0.4VA 28V datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 47PF 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RING AVIKRIMP EXPD (C-830-56X) datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X8R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 22POS THRUHL datasheet.pdf