IXYS Corporation IXTT82N25P
IXTT82N25P picture photo
Mfg. Part Number
IXTT82N25P
Brief Description
MOSFET N-CH 250V 82A TO-268
Datasheet Download
IXTT82N25P.pdf
Availability of IXTT82N25P
QUANTITY
IXTT82N25P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTT82N25P
Internal Part NumberEIS-IXTT82N25P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesPolarHT™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C82A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs35 mOhm @ 41A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs142nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4800pF @ 25V
Power - Max500W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Supplier Device PackageTO-268
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTT82N25P
Related LinksIXTT8, IXTT82N25P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTT82N25P Details Description
Related parts for IXTT82N25P
RES SMD 200 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 5V SIP SGL datasheet.pdf
CARDEDGE MALE 50POS .100 T/H AU datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 13.5A 1212-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 100 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 12.5VC 0402 datasheet.pdf
ANT YAGI 12ELEM 440MHZ GOLD datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
SENSOR PRES 60PSI ABSO 3.3V SIP datasheet.pdf