IXYS Corporation IXTT88N30P
IXTT88N30P picture photo
Mfg. Part Number
IXTT88N30P
Brief Description
MOSFET N-CH 300V 88A TO-268
Datasheet Download
IXTT88N30P.pdf
Availability of IXTT88N30P
QUANTITY
IXTT88N30P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTT88N30P
Internal Part NumberEIS-IXTT88N30P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesPolarHT™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)300V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C88A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs40 mOhm @ 44A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs180nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds6300pF @ 25V
Power - Max600W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Supplier Device PackageTO-268
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTT88N30P
Related LinksIXTT8, IXTT88N30P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTT88N30P Details Description
Related parts for IXTT88N30P
HDR STR SR .100 GP datasheet.pdf
MICRO 31POS PIN 8" datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 5E 5.5KV datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER 2X8 VERT BRKWAY AU datasheet.pdf
CONN HEADER BP 300POS 10COL VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 34.8K OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES SMD 128 OHM 0.02% 0.15W 1206 datasheet.pdf
SLIP GAUGE, HANDTOOL datasheet.pdf
100UF 63V 9.5X24 105C AXI datasheet.pdf