IXYS Corporation IXTV280N055T
IXTV280N055T picture photo
Mfg. Part Number
IXTV280N055T
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 280A PLUS220
Datasheet Download
IXTV280N055T.pdf
Availability of IXTV280N055T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IXTV280N055T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTV280N055T
Internal Part NumberEIS-IXTV280N055T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIXT Series 30/Oct/2012
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMV™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C280A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.2 mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs200nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds9800pF @ 25V
Power - Max550W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3, Short Tab
Supplier Device PackagePLUS220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTV280N055T
Related LinksIXTV28, IXTV280N055T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTV280N055T Details Description
Related parts for IXTV280N055T
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 5V datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
ENCODER MODULE 2CH 1024CPR datasheet.pdf
LIGHT PIPE 2 ARRAY 1.9MM datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3A 30 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf