IXYS Corporation IXTY15P15T
IXTY15P15T picture photo
Mfg. Part Number
IXTY15P15T
Brief Description
MOSFET P-CH 150V 15A TO-252
Datasheet Download
IXTY15P15T.pdf
Availability of IXTY15P15T
QUANTITY
IXTY15P15T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTY15P15T
Internal Part NumberEIS-IXTY15P15T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchP™
PackagingTube
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)150V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C15A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs240 mOhm @ 7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs48nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3650pF @ 25V
Power - Max150W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTY15P15T
Related LinksIXTY1, IXTY15P15T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTY15P15T Details Description
Related parts for IXTY15P15T
LED GRN/RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 BRASS 10MM datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMA datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 7POS 3.5MM GREEN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE 6COND 24AWG SLATE 500' datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
TOOL INSERTION COAX datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf