IXYS Corporation IXTY1R6N50P
IXTY1R6N50P picture photo
Mfg. Part Number
IXTY1R6N50P
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 1.6A DPAK
Datasheet Download
IXTY1R6N50P.pdf
Availability of IXTY1R6N50P
QUANTITY
IXTY1R6N50P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTY1R6N50P
Internal Part NumberEIS-IXTY1R6N50P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesPolarHV™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C1.6A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.5 Ohm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5.5V @ 25µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs3.9nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds140pF @ 25V
Power - Max43W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTY1R6N50P
Related LinksIXTY1, IXTY1R6N50P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTY1R6N50P Details Description
Related parts for IXTY1R6N50P
VARISTOR 980V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
AMP UNIVERSA POWR CAP 3P datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.7A 35 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .156 R/A GOLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 9.1NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
M801 4C 4#16 SKT PLUG OM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf