IXYS Corporation IXTY26P10T
IXTY26P10T picture photo
Mfg. Part Number
IXTY26P10T
Brief Description
MOSFET P-CH 100V 26A TO-252
Datasheet Download
IXTY26P10T.pdf
Availability of IXTY26P10T
QUANTITY
IXTY26P10T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTY26P10T
Internal Part NumberEIS-IXTY26P10T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchP™
PackagingTube
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C26A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs90 mOhm @ 13A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs52nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3820pF @ 25V
Power - Max150W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTY26P10T
Related LinksIXTY2, IXTY26P10T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTY26P10T Details Description
Related parts for IXTY26P10T
IC REG LDO 2.9V 0.3A 6HVSOF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 246VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
TAPE ALUMINUM FOIL 3/4" X 5YD datasheet.pdf
TIMERBLOX SAMPLE KIT datasheet.pdf
1.27MMSAS REC RA SMT/FRKLCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 74.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf