IXYS Corporation IXXH80N65B4H1
IXXH80N65B4H1 picture photo
Mfg. Part Number
IXXH80N65B4H1
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 650V 160A 625W TO247AD
Datasheet Download
IXXH80N65B4H1.pdf
Availability of IXXH80N65B4H1
QUANTITY
IXXH80N65B4H1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXXH80N65B4H1
Internal Part NumberEIS-IXXH80N65B4H1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesGenX4™, XPT™
PackagingTube
IGBT TypePT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)650V
Current - Collector (Ic) (Max)160A
Current - Collector Pulsed (Icm)430A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2V @ 15V, 80A
Power - Max625W
Switching Energy3.77mJ (on), 1.2mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge120nC
Td (on/off) @ 25°C38ns/120ns
Test Condition400V, 80A, 3 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)150ns
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247 (IXXH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXXH80N65B4H1
Related LinksIXXH80, IXXH80N65B4H1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXXH80N65B4H1 Details Description
Related parts for IXXH80N65B4H1
IC MULTI-CH CTRLR 132CQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 450V SCREW datasheet.pdf
IC GATE XOR 2CH 2-INP 8-MSOPB datasheet.pdf
CONN FFC CONTACT PIN SLD TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 18COND 22AWG 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SPT-THR 1 5/ 9-V-3 81 P26 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 6LFCSP datasheet.pdf