IXYS Corporation IXXN110N65B4H1
IXXN110N65B4H1 picture photo
Mfg. Part Number
IXXN110N65B4H1
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT 650V 215A 750W SOT227B
Datasheet Download
IXXN110N65B4H1.pdf
Availability of IXXN110N65B4H1
QUANTITY
IXXN110N65B4H1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXXN110N65B4H1
Internal Part NumberEIS-IXXN110N65B4H1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
SeriesGenX4™, XPT™
IGBT TypePT
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)650V
Current - Collector (Ic) (Max)215A
Power - Max750W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.1V @ 15V, 110A
Current - Collector Cutoff (Max)50µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce3.65nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXXN110N65B4H1
Related LinksIXXN110, IXXN110N65B4H1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXXN110N65B4H1 Details Description
Related parts for IXXN110N65B4H1
RES 33 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED IND LIGHT 24V GREEN datasheet.pdf
IC REG BST ADJ 1.2A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-8 datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 26POS RA datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 40MA 43.7 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DEMO KIT SL13A datasheet.pdf
M803 5C 5#16 SKT PLUG OM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SKT datasheet.pdf