IXYS Corporation IXXN110N65C4H1
IXXN110N65C4H1 picture photo
Mfg. Part Number
IXXN110N65C4H1
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT 650V 210A 750W SOT227B
Datasheet Download
IXXN110N65C4H1.pdf
Availability of IXXN110N65C4H1
QUANTITY
IXXN110N65C4H1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXXN110N65C4H1
Internal Part NumberEIS-IXXN110N65C4H1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
SeriesGenX4™, XPT™
IGBT TypePT
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)650V
Current - Collector (Ic) (Max)210A
Power - Max750W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.35V @ 15V, 110A
Current - Collector Cutoff (Max)50µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce3.69nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXXN110N65C4H1
Related LinksIXXN110, IXXN110N65C4H1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXXN110N65C4H1 Details Description
Related parts for IXXN110N65C4H1
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 1W DO204AL datasheet.pdf
DIN-POWER FRONTBRACKET LEFT SHEL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 66POS datasheet.pdf
CAP CER 510PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf