Xilinx XC4005E-4PG156I
XC4005E-4PG156I picture photo
Mfg. Part Number
XC4005E-4PG156I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 112 I/O 156CPGA
Datasheet Download
XC4005E-4PG156I.pdf
Availability of XC4005E-4PG156I
QUANTITY
XC4005E-4PG156I Order Process
Ship out your order
Specifications of XC4005E-4PG156I
Internal Part NumberEIS-XC4005E-4PG156I
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLXC4000(E,L) 01/April/2002
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package14
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesXC4000E/X
Number of LABs/CLBs196
Number of Logic Elements/Cells466
Total RAM Bits6272
Number of I/O112
Number of Gates5000
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case156-BCPGA
Supplier Device Package156-CPGA (42.17x42.17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC4005E-4PG156I
Related LinksXC4005E, XC4005E-4PG156I Datasheet, Xilinx Distributor
XC4005E-4PG156I Details Description
Related parts for XC4005E-4PG156I
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
SENSOR MAGNETC SPST 10-15AT ALUM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC FPGA 172 I/O 484FBGA datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 9pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP TANT 30UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC TOP 6POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf