IXYS Corporation IXYK120N120C3
IXYK120N120C3 picture photo
Mfg. Part Number
IXYK120N120C3
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 1200V 240A 1500W TO264
Datasheet Download
IXYK120N120C3.pdf
Availability of IXYK120N120C3
QUANTITY
IXYK120N120C3 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXYK120N120C3
Internal Part NumberEIS-IXYK120N120C3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesGenX3™, XPT™
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)240A
Current - Collector Pulsed (Icm)700A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.2V @ 15V, 120A
Power - Max1500W
Switching Energy6.75mJ (on), 5.1mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge412nC
Td (on/off) @ 25°C35ns/176ns
Test Condition600V, 100A, 1 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-264 (IXYK)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXYK120N120C3
Related LinksIXYK12, IXYK120N120C3 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXYK120N120C3 Details Description
Related parts for IXYK120N120C3
CONN TERM BLK INSERTION BRIDGE datasheet.pdf
Crystal 11.0592MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
BLADE TORX T10 5.51" datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 48POS VERT datasheet.pdf
IC REG CTLR MLT CONFG PWM 16SO datasheet.pdf
BOARD EVAL GEN PURPOSE PLL datasheet.pdf
FUSE 100A 600VAC NON STD FAST datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 850MA 365 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.8A 84 MOHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf