IXYS Corporation IXYN80N90C3H1
IXYN80N90C3H1 picture photo
Mfg. Part Number
IXYN80N90C3H1
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT 900V 115A 500W C3 SOT-227
Datasheet Download
IXYN80N90C3H1.pdf
Availability of IXYN80N90C3H1
QUANTITY
IXYN80N90C3H1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXYN80N90C3H1
Internal Part NumberEIS-IXYN80N90C3H1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
SeriesGenX3™, XPT™
IGBT Type-
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)900V
Current - Collector (Ic) (Max)115A
Power - Max500W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.7V @ 15V, 80A
Current - Collector Cutoff (Max)25µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce4.55nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXYN80N90C3H1
Related LinksIXYN80, IXYN80N90C3H1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXYN80N90C3H1 Details Description
Related parts for IXYN80N90C3H1
IDC CABLE - HSR34H/AE34M/HPK34H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 96.3VC DO204AC datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 1.43 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 77MA 13.1 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf