Pulse Electronics Corporation J20-0116NL
J20-0116NL picture photo
Mfg. Part Number
J20-0116NL
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Jacks With Magnetics
Brief Description
CONN MAGJACK 16PORT 100 BASE-TX
Datasheet Download
J20-0116NL.pdf
Availability of J20-0116NL
QUANTITY
J20-0116NL Order Process
Ship out your order
Specifications of J20-0116NL
Internal Part NumberEIS-J20-0116NL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Jacks With Magnetics
SeriesPULSEJACK™ J2
PackagingTray
Connector TypeRJ45
Number of Ports16
Number of Rows2
Applications10/100 Base-TX, AutoMDIX
Mounting TypeThrough Hole
Orientation90° Angle (Right)
TerminationSolder
Height Above Board1.005" (25.53mm)
LED ColorGreen - Yellow
Number of Cores per Jack4
ShieldingShielded, EMI Finger
FeaturesBoard Guide
Tab DirectionUp and Down
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Shield MaterialBrass
Housing MaterialThermoplastic
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)J20-0116NL
Related LinksJ20-0, J20-0116NL Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
J20-0116NL Details Description
Related parts for J20-0116NL
REGULTR 9V 1.25A 3 PIN CU HS SM datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1/2" datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 5POS 1MM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.8 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LIN SWITCH IO CTRL 2ND 28QFN datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 30SKT CRIMP datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 500MW DO35 datasheet.pdf
FLEXO ARAMID 2" YL - 25' datasheet.pdf