Eaton (formerly Cooper Bussmann) J60030-1P
J60030-1P picture photo
Mfg. Part Number
J60030-1P
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS
Datasheet Download
J60030-1P.pdf
Availability of J60030-1P
QUANTITY
J60030-1P Order Process
Ship out your order
Specifications of J60030-1P
Internal Part NumberEIS-J60030-1P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesJ600
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass J
Fuse Size0.81" Dia x 2.25" L (20.57mm x 57.15mm)
Number of Circuits1
Voltage600V
Current Rating30A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleScrew Terminal, Pressure Plate
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)J60030-1P
Related LinksJ600, J60030-1P Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
J60030-1P Details Description
Related parts for J60030-1P
CONN HEADER .100 DUAL STR 42POS datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 300MHZ 16SO datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
LED WHITE DIFFUSED 2PLCC SMD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3KV TRANSISTOR 4-SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf