Honeywell Sensing and Productivity Solutions JA1N056S203UA
JA1N056S203UA picture photo
Mfg. Part Number
JA1N056S203UA
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 20K OHM 2.25W CARBON LINEAR
Datasheet Download
JA1N056S203UA.pdf
Availability of JA1N056S203UA
QUANTITY
JA1N056S203UA Order Process
Ship out your order
Specifications of JA1N056S203UA
Internal Part NumberEIS-JA1N056S203UA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPotentiometer Line
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesJ
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2.25W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation312°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JA1N056S203UA
JA1N056S203UA Details Description
Related parts for JA1N056S203UA
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
RES SMD 52.3KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
SHELL KIT FOR PRO BEAM MINI CONN datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 3K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf