JAE Electronics JA3102A-32-J19SC
JA3102A-32-J19SC picture photo
Mfg. Part Number
JA3102A-32-J19SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT FMALE 19POS SILVR CRMP
Datasheet Download
JA3102A-32-J19SC.pdf
Availability of JA3102A-32-J19SC
QUANTITY
JA3102A-32-J19SC Order Process
Ship out your order
Specifications of JA3102A-32-J19SC
Internal Part NumberEIS-JA3102A-32-J19SC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesJA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert32-J19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JA3102A-32-J19SC
Related LinksJA3102A-, JA3102A-32-J19SC Datasheet, JAE Electronics Distributor
JA3102A-32-J19SC Details Description
Related parts for JA3102A-32-J19SC
TEST CLIP 28PIN 7X7 PLCC datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST SOT23-8 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
03 SIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT1 ACCESSORY datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SHIELD TERMINATOR datasheet.pdf
RELAY SSR 660VAC/90A DC datasheet.pdf