Vishay/Dale RNC50H2702FSRE6
RNC50H2702FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2702FSRE6
Brief Description
RES 27K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2702FSRE6.pdf
Availability of RNC50H2702FSRE6
QUANTITY
RNC50H2702FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2702FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H2702FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2702FSRE6
Related LinksRNC50H2, RNC50H2702FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2702FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H2702FSRE6
IC TXRX RS232 5V ESD-PROT 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 SQ WW datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 4A SOT23F-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 40QFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS CABLE PIN datasheet.pdf