NKK Switches JB15HBPC-BH
JB15HBPC-BH picture photo
Mfg. Part Number
JB15HBPC-BH
Manufacturer
Product Category
Tactile Switches
Brief Description
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 24V
Datasheet Download
JB15HBPC-BH.pdf
Availability of JB15HBPC-BH
QUANTITY
JB15HBPC-BH Order Process
Ship out your order
Specifications of JB15HBPC-BH
Internal Part NumberEIS-JB15HBPC-BH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
3D ModelJB15HBPC-BH
PCN Design/SpecificationJB Series Stainless Steel 29/Oct/2010
Standard Package1
Category Switches
FamilyTactile Switches
SeriesJB
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.125A @ 24VDC
Actuator TypeSquare Button
Mounting TypeThrough Hole
Actuator Height off PCB, from Pins14.70mm
Actuator OrientationTop Actuated
Termination StylePC Pin
Outline10.00mm x 10.00mm
IlluminationIlluminated
Illumination Voltage (Nominal)2 VDC
Illumination Type, ColorLED, Red
Operating Force265gf
Ingress Protection-
FeaturesProcess Sealed
Actuator MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Switch Travel0.30mm
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JB15HBPC-BH
Related LinksJB15H, JB15HBPC-BH Datasheet, NKK Switches Distributor
JB15HBPC-BH Details Description
Related parts for JB15HBPC-BH
CONN HEADER .100 DUAL R/A 30POS datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 15W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 15V SOT323 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 10KV N4700 DISK datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.15A 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf