NKK Switches JB15HBPF-JB
JB15HBPF-JB picture photo
Mfg. Part Number
JB15HBPF-JB
Brief Description
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 24V
Datasheet Download
JB15HBPF-JB.pdf
Availability of JB15HBPF-JB
QUANTITY
JB15HBPF-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of JB15HBPF-JB
Internal Part NumberEIS-JB15HBPF-JB
3D ModelJB15HBPF-JB
PCN Design/SpecificationJB Series Stainless Steel 29/Oct/2010
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.125A @ 24VDC
Actuator TypeSquare Button
Mounting TypeThrough Hole
Actuator Height off PCB, from Pins14.70mm
Actuator OrientationTop Actuated
Termination StylePC Pin
Outline10.00mm x 10.00mm
IlluminationIlluminated
Illumination Voltage (Nominal)2.1 VDC
Illumination Type, ColorLED, Green
Operating Force265gf
Ingress Protection-
FeaturesProcess Sealed
Actuator MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Switch Travel0.30mm
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JB15HBPF-JB
Related LinksJB15H, JB15HBPF-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
JB15HBPF-JB Details Description
Related parts for JB15HBPF-JB
CONN HOUSING DUAL ROW 36POS .100 datasheet.pdf
IC FPGA 512 I/O 680FBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DUAL R/A TIN datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3.1PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.15A 181 MOHM datasheet.pdf