Sullins Connector Solutions JBB100DYHD
JBB100DYHD picture photo
Mfg. Part Number
JBB100DYHD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGE DUAL .050 TH 200POS
Datasheet Download
JBB100DYHD.pdf
Availability of JBB100DYHD
QUANTITY
JBB100DYHD Order Process
Ship out your order
Specifications of JBB100DYHD
Internal Part NumberEIS-JBB100DYHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row100
Number of Positions200
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBB100DYHD
Related LinksJBB10, JBB100DYHD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
JBB100DYHD Details Description
Related parts for JBB100DYHD
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
BOARD EVAL OSRAM WM WHT LCW W5AM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 175W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
DISPLAY 590NM YLW NUMERIC 0.36" datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .203M 30POS datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf