ITT Cannon, LLC MS3101F24-10PW
MS3101F24-10PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3101F24-10PW
Brief Description
CONN RCPT 7POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
MS3101F24-10PW.pdf
Availability of MS3101F24-10PW
QUANTITY
MS3101F24-10PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3101F24-10PW
Internal Part NumberEIS-MS3101F24-10PW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015, MS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert24-10
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3101F24-10PW
Related LinksMS3101F, MS3101F24-10PW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3101F24-10PW Details Description
Related parts for MS3101F24-10PW
IC MPU MPC82XX 300MHZ 408TBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 10POS ZE datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 16V 20% 2910 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DR BTS WR 8 ASY CP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER HI VOLT 400V 10 datasheet.pdf
FUSE1A 250VAC PC TRON datasheet.pdf