Sullins Connector Solutions JBB22DYFD
JBB22DYFD picture photo
Mfg. Part Number
JBB22DYFD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN CARDEDGE DL44POS .050 SMD
Datasheet Download
JBB22DYFD.pdf
Availability of JBB22DYFD
QUANTITY
JBB22DYFD Order Process
Ship out your order
Specifications of JBB22DYFD
Internal Part NumberEIS-JBB22DYFD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBB22DYFD
Related LinksJBB2, JBB22DYFD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
JBB22DYFD Details Description
Related parts for JBB22DYFD
CONN HEADER .100 DUAL R/A 22POS datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.018DIA GOLD datasheet.pdf
HEADER OPEN .030"DIA .600 40POS datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 39 OHM 1% AXL datasheet.pdf
KIT TOWER BOARD/SERIAL/ELEVATOR datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT GOLD .156 datasheet.pdf
POWER STRIP 60" 15A 12OUT 15' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf