| Internal Part Number | EIS-JBB50DYRN | |
| Number of Positions | 100 | |
| Card Thickness | 0.062" (1.57mm) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Pitch | 0.050" (1.27mm) | |
| Features | Card Extender | |
| Mounting Type | Board Edge, Straddle Mount | |
| Color | Black | |
| Flange Feature | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |